• Jolly Phonics

• Jolly Phonics je multi-zmyslový, aktívny program, ktorý poskytuje výučbu zručností čítania a písania v anglickom jazyku.

Žiaci sa učia nielen zvuky anglickej abecedy (26 znakov), ale najmä všetky zvuky, ktoré angličtina (42 zvukov), a rovnako aj to, ako sa tieto zvuky píšu. Metóda je postavená na princípe syntézy zvukov anglického jazyka. Tento proces je možné zahrnúť do 5 základných krokov: Deti sa učia 42 zvukov používaných v anglickom jazyku. Zvuky zahŕňajú základné znaky abecedy ako aj spojenia znakov ako napr. “sh”, “th”, “ai”, či “ue”. Ako na to?:

• každý zvuk sa predstavuje prostredníctvom príbehu, ktorý navedie deti ako sa daný zvuk povie a ukáže, keďže k nemu priraďujeme konkrétne gesto – znak,
            • prostredníctvom mnohých variácii aktivít, stimulujúcich rôzne zmysly sa deti učia ako formovať a písať písmenká,
            • deti sa učia spájať, a tým čítať a písať slová,
            • deti sa učia počúvať jednotlivé zvuky v slovách, čo im dáva vynikajúci základ pre zvládnutie hláskovania,
            • nezbedné slovíčka majú výslovnosť, ktorá nepodlieha fonetickým pravidlám a deti sa ich výslovnosť učia zvlášť.

Pre spustenie tejto metódy do praxe na Slovensku bolo potrebné experimentálne overiť úspešnosť metódy Jolly Phonics v primárnom vzdelávaní vo všetkých kompetenciách – v čítaní s porozumením, počúvaní s porozumením, v ústnom a písomnom prejave. Projekt prebiehal na 47 základných školách na Slovensku a sledovanie výsledkov rovnakej skupiny žiakov sa uskutočňuje od 1. do 4. ročníka. Aj naša škola bo overovania kompetencií zapojená.

• Zoznam fotoalbumov